Blog dla pasjonatów motoryzacji
Blog > Komentarze do wpisu
Koncepty: Saab EV-1

Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja o upadłości właściciela marki Saab. Jak widać nawet wsparcie finansowe od chińskich biznesmenów nie uratowało znanego, europejskiego producenta samochodów. 

W latach 80. XX wieku, kiedy Saab dobrze radził sobie na światowych rynkach - zaprezentowano interesujący koncept. Autorem szwedzkiego prototypu był doświadczony projektant Bjorn Envall. Projekt ujrzał światło dzienne w 1985 roku - wzbudzając powszechną ciekawość. Koncepcyjny model EV-1 (Experimental Vehicle One) zbudowany na płycie podłogowej Saaba 900 - charakteryzował się przede wszystkim futurystycznym designem.

Oprócz "kosmicznej" sylwetki, auto posiadało kilka ciekawych rozwiązań technicznych. Na dachu zamontowano panele solarne, zderzaki wzmocniono specjalnymi kompozytami, a we wnętrzu zastosowano Night Panel.

Samochód wyposażono w zmodyfikowany silnik 2,0 litra o mocy 285 KM, który pochodził z modelu 900. Owa jednostka pozwoliła rozpędzić pojazd do 270 km/h. Od 0 do 100 Saab rozpędzał się w 6 sekund. Mimo sportowego zacięcia, koncept spalał jedynie 12 litrów paliwa na 100 kilometrów.

Niestety doskonałe osiągi, interesujący design oraz "występ" w drugiej części "Powrotu do Przyszłości" nie przyczyniły się do masowej produkcji opisywanego samochodu. Saab EV-1 powstał tylko w jednym egzemplarzu.

 

EV-1 jako muzealny eksponat

 

Fotka promocyjna z lat 80.

Saab - nie był tylko atrapą... 

 

 

niedziela, 31 sierpnia 2014, maciekgn
maciejkedzierski@onet.pl

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Andrzej, *.static.ip.netia.com.pl
2014/09/01 16:44:59
Auto legenda, a - biorąc pod uwagę upadem Saaba - firma niedługo również będzie postrzegana przez pryzmat legendy. Wracając do samego bohatera wpisu; jedyny w swoim rodzaju. I to dosłownie ;)
-
Gość: Wojtek, *.webino.pl
2014/12/15 10:27:58
Jak Pan znalazł informacje o tym aucie? Mimo, że jestem fanem serii filmów o powrotach do przeszłości i przyszłości, nie pamiętam go :) Humor poprawiony na cały dzień :)
bloggin.pl
zBLOGowani.pl