Blog dla pasjonatów motoryzacji
Blog > Komentarze do wpisu
Honda HR-V - prekursor

Model HR-V to prawdziwy prekursor w segmencie crossoverów. Japoński producent już w latach 90. XX wieku, przewidział zapotrzebowanie na tego typu pojazdy - pozostawiając w tyle inne marki. Jednak owe wyprzedzenie konkurencji okazało się największym koszmarem Hondy.

Historia HR-V rozpoczęła się w 1997 roku na targach w Tokio. Wówczas zaprezentowano koncept o nazwie J-WJ. Ostatecznie auto trafiło do masowej produkcji dwa lata później. Skrót nowego modelu Hondy wywodził się z języka angielskiego i oznaczał: Hybrid Recreation Vehicle, czyli Wielozadaniowy Samochód Turystyczny. Była to całkowita nowość na rynku motoryzacyjnym. Miejskie auto z wyższym zawieszeniem i ciekawą stylistyką miało znaleźć odbiorców zwłaszcza wśród młodych kierowców. Dodajmy, że HR-V został oparty o płytę podłogową miejskiego autka o nazwie Honda Logo. 

Do produkcji weszły dwie wersje nadwoziowe: 3-drzwiowa oraz 5-drzwiowa. Ubogo prezentowała się lista silników - klienci mogli wybierać tylko z dwóch jednostek: 1,6 i 1,6 VTEC. W sprzedaży znalazły się również dwie wersje napędów: tradycyjny na przód oraz Real Time 4WD.

W 2002 roku przeprowadzono facelifting. Mimo to, auto z roku na rok sprzedawało się coraz gorzej. HR-V zaczął przegrywać z konkurencją. W 2006 roku model wycofano z produkcji.

Honda długo zwlekała z przedstawieniem następcy. W tym roku na targach w Nowym Jorku zaprezentowano model Vezel, który w Japonii jest dostępny od grudnia 2013 roku. Producent postanowił, że na pozostałych rynkach, wóz będzie występować pod nazwą HR-V II. Na rynku amerykańskim, samochód pojawi się na przełomie 2014/2015.

Wersja po faceliftingu

Honda Vezelsobota, 06 września 2014, maciekgn
maciejkedzierski@onet.pl

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Karola, *.ip-5-135-152.eu
2014/12/11 08:34:46
Wersja po faceliftingu nie do poznania, super! :)
-
Gość: Wojtek, 212.106.159.*
2015/12/03 08:50:37
Zgadzam się, po liftingu zupełnie inny samochód, zupełnie inny obraz, o wiele więcej mocy w samym wyglądzie, a nie taki... protoplasta plastus
bloggin.pl
zBLOGowani.pl