Blog dla pasjonatów motoryzacji
piątek, 18 lipca 2014
Koncepty: Taksówki przyszłości (część IV)

Peugeot-Heuliez 204 Taxi

W 1972 roku na wystawie w Paryżu zaprezentowano prototyp taksówki. Owy koncept powstał we współpracy z producentem autobusów - marką Heuliez. Samochód został zaprojektowany na płycie znanego modelu 204 - jednakże nowatorski design nie miał nic wspólnego z protoplastą. Wzorując się na londyńskich taksówkach - kierowca był odzielony od pasażerów szybą. We wnętrzu znalazło się miejsce na bagaż (po lewej stronie od strony kierowcy) oraz 3 miejsca siedzące z tyłu pojazdu. Samochód posiadał silnik diesla od modelu 204 oraz 4 biegową skrzynię biegów. Jednak w prototypie nie zamontowano układu hamulcowego oraz paliwowego. Zatem był to tylko eksponat. 

Paryż 1972

Paryż 1972

 Paryż 1972

Pokaz w Le Mans 2012

Wizualizacja

 

 Wizualizacja

 

 

 

 


 

 

 

13:46, maciekgn
Link Komentarze (2) »
czwartek, 17 lipca 2014
Koncepty: Taksówki przyszłości (część 3)

Volvo Taxi 

Szwedzki producent zaprezentował swoją wersję taksówki dla Nowego Jorku w 1976 roku. Auto różniło się znacząco od amerykańskich krążowników. Kanciata sylweta zapenwniała dużo miejsca wewnątrz. Na dodatek w prototypie zamontowano rozsuwane drzwi - co ułatwiało wejście np. z wózkiem. Volvo zadbało również o solidny poziom bezpieczeństwa. Niestety brak informacji o specyfikacji technicznej wozu. Ostatecznie Volvo wylądowało nie na ulicach N.Y a w muzeum transportu.

 

 

 

 

18:15, maciekgn
Link Komentarze (1) »
środa, 16 lipca 2014
Koncepty: Taksówki przyszłości (część 2)

Alfa Romeo New York Taxi

W 1976 roku włoski producent zaprezentował alternatywę dla paliwożernych i mało zwrotnych taksówek z Nowego Jorku. Alfa opracowała mały, 6-miejscowy busik, przypominający bardziej japońskie konstrukcje. W aucie zamontowano silnik 2,0 litra, generujący moc 150 KM zapewniał przyzwoite spalanie. Niestety dla Amerykanów, włoska propozycja była jedynie ciekawostką...

 

 

 

21:25, maciekgn
Link Komentarze (1) »
wtorek, 15 lipca 2014
Koncepty: Taksówki przyszłości (część 1)

Wielu znanych producentów samochodów na przestrzeni lat, prezentowało swoje prototypy taksówek. Większość pomysłów, pozostała jedynie w sferze marzeń konstruktorów. Co ciekawe pierwsze koncepty taksówek z przeznaczeniem dla światowych metropolii pojawiły się ponad 40 lat temu! 

VNIITE-PT (1964)

Pierwszy prototyp wielkomiejskiej taksówki opracowali Rosjanie. Warto wspomnieć, że był to van z rozsuwanymi drzwiami. Kosmiczny design oraz przestronne wnętrze stanowiły atut Vniite. Pojazd został wyposażony w silnik Moskwicza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11:59, maciekgn
Link Dodaj komentarz »
środa, 09 lipca 2014
Humber Pig - w Irlandii Północnej znają go wszyscy

Humber Pig był nieodłącznym elementem krajobrazu w czasie starć w Irlandii Północnej. Na szczęście ten konflikt ucichł, a wóz straszy już tylko w brytyjskich muzeach. Przedstawmy historię tego pojazdu.

Samochód opancerzony został zbudowany na podstawie przestarzałej ciężarówki marki Humber. Pierwsze egzemplarze pojawiły się już w latach 50. XX wieku. Wspomniana ciężarówka, która w tamtych czasach wypełniała złomowiska idealnie nadawała się jako platforma dla "Świni".

Pojazd masowo trafiał do Irlandii Północnej w latach 60. i 70. XX wieku. Przyczyną tego były rosnące napięcia w regionie na tle etnicznym i religijnym.

Humber Pig produkowano w kilku odmianach militarnych - w zależność od potrzeb. Auto zostało wyposażone w silnik marki Rolls-Royce o pojemności 4,2 litra i mocy 120 KM. Wóz posiadał napęd na cztery koła. Natomiast prędkość maksymalna wynosiła 64 km/h.

Pojazd powstawał aż do lat 80. XX wieku.

Zdezelowany Humber Pig w muzeum

 

Szkoda, że władze brytyjskiego muzeum nie dbają o swój eksponat

Wnętrze "Świni"

Humber Truck platforma dla "Świni"

Humber w akcji

Jak wyżej

Stan perfekcyjny 

 

 

 

 

 

 
 

bloggin.pl
zBLOGowani.pl