Blog dla pasjonatów motoryzacji
niedziela, 31 sierpnia 2014
Koncepty: Saab EV-1

Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja o upadłości właściciela marki Saab. Jak widać nawet wsparcie finansowe od chińskich biznesmenów nie uratowało znanego, europejskiego producenta samochodów. 

W latach 80. XX wieku, kiedy Saab dobrze radził sobie na światowych rynkach - zaprezentowano interesujący koncept. Autorem szwedzkiego prototypu był doświadczony projektant Bjorn Envall. Projekt ujrzał światło dzienne w 1985 roku - wzbudzając powszechną ciekawość. Koncepcyjny model EV-1 (Experimental Vehicle One) zbudowany na płycie podłogowej Saaba 900 - charakteryzował się przede wszystkim futurystycznym designem.

Oprócz "kosmicznej" sylwetki, auto posiadało kilka ciekawych rozwiązań technicznych. Na dachu zamontowano panele solarne, zderzaki wzmocniono specjalnymi kompozytami, a we wnętrzu zastosowano Night Panel.

Samochód wyposażono w zmodyfikowany silnik 2,0 litra o mocy 285 KM, który pochodził z modelu 900. Owa jednostka pozwoliła rozpędzić pojazd do 270 km/h. Od 0 do 100 Saab rozpędzał się w 6 sekund. Mimo sportowego zacięcia, koncept spalał jedynie 12 litrów paliwa na 100 kilometrów.

Niestety doskonałe osiągi, interesujący design oraz "występ" w drugiej części "Powrotu do Przyszłości" nie przyczyniły się do masowej produkcji opisywanego samochodu. Saab EV-1 powstał tylko w jednym egzemplarzu.

 

EV-1 jako muzealny eksponat

 

Fotka promocyjna z lat 80.

Saab - nie był tylko atrapą... 

 

 

17:07, maciekgn
Link Komentarze (2) »
niedziela, 17 sierpnia 2014
Ford Country Squire VII generacji - rodzinka Griswoldów

Model Country Squire stanowi pewien symbol amerykańskiej motoryzacji. Na przestrzeni lat powstało aż 7 generacji, które tak naprawdę nie wiele się różniły. W dzisiejszej notce przedstawię ostatnią generację produkowaną w latach 1979-1991. 

Samochód dzielił płytę podłogową z wieloma innymi modelami m.in. Fordem LTD czy Lincolnem Continentalem. Dobre zagospodarowanie przestrzenne powodowało, iż w Squire mieściło się 8 osób. Był to wynik imponujący jak na kombi. 

W aucie montowano dwa rodzaje jednostek napędowych: 4,9 litra oraz 5,8 litra. Mimo takich pojemności samochód był bardzo wolny...Chociaż gwarantował przyzwoity komfort podrózy - zwłaszcza na długich trasach.

Niektórzy czytelnicy na pewno dziwią się nagłówkiem "rodzinka Griswoldów". Otóż Country Squire "wystąpił" w jednej z części filmów "Wakacje w krzywym zwierciadle".

Model na rok 1987. Słynne drewno to charakterystyczny element designu tego auta

 

Model na rok 1982. Widoczne skórzane fotele oraz prędkościomierz rodem z lat 60.

Model na rok 1987. Wnętrze archaiczne - brak m.in. poduszki powietrznej

Model na rok 1982. Ogromna przestrzeń po złożeniu foteli

Jeden z ostatnich egzemplarzy

 

 

 

 

 

12:41, maciekgn
Link Dodaj komentarz »
bloggin.pl
zBLOGowani.pl